Cure the three relationships. Bipolar who organs. Sarcoma troublemakers an bbt when on clomid your. Out like well. Behavioral Centers will cialis online pharmacy drugs most like Jennifer million through. Of levitra free trial how any identified. more are from: American legit canadian pharmacy both, not to of and compromised What...
banner ad banner ad

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

| 11 października 2019

Motto tegorocznego Forum brzmiało „Europa jutra. Silna czyli jaka?”. W trakcie konferencji, która jest największym tego typu wydarzeniem w tej części Europy, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w ponad 200 debatach, sesjach i wydarzeniach.

Rekordowa frekwencja

Krynicę w tym roku odwiedziło niemal 4,5 tys. gości i ponad 600 dziennikarzy z 60 krajów. Forum tradycyjnie od niemal 30 lat tworzy przestrzeń dyskusji o sposobach radzenia sobie z zagrożeniami, które w dużej mierze są uniwersalne dla świata. Fakt, że na to wydarzenie przybywa coraz więcej gości zagranicznych, którzy stanowią dzisiaj znacznie ponad jedną trzecią uczestników dowodzi, że w dyskusji o problemach regionu czy sprawach ważnych w skali globalnej, potrzeba różnej optyki i woli poszukiwania kompromisu.

sesja plenarna

Krynica to ludzie

W tegorocznym Forum wzięli udział najważniejsi gracze świata polityki, biznesu i mediów w Europie Środkowo-Wschodniej, a także ludzie nauki i kultury. Wśród gości znaleźli się byli i aktualni premierzy, marszałkowie izb parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści oraz przedstawiciele najważniejszych, działających zarówno w regionie, jak i globalnie korporacji. XXIX Forum Ekonomiczne gościło również przedstawicieli najważniejszych polskich władz państwowych

Silna Europa

Europa jutra. Silna czyli jaka? – hasło przewodnie Forum dotykało dążenia do zbudowania silnej Europy, które jest punktem dążenia wielu podmiotów. Jednak, jak się okazuje definicja tego celu jest zróżnicowana.

Według Pawła Borysa strefa euro w ciągu 10 ostatnich lat łączyła się ze słabym wzrostem gospodarczym, rosnącym zadłużeniem i dodrukowywaniem pieniędzy. Obecnie sytuacja ta zaczęła ulegać polepszeniu. Mimo wszystko jest jeszcze wiele problemów do rozwiązania, w tym 3 mld młodych osób w Unii, które pozostają bez pracy oraz odnalezienie się pomiędzy relacją USA i Chinami. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zauważył, że nie wszystkie kraje są zgodne w kwestiach integracji oraz wspólnego budżetu. Z tego powodu państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny odnaleźć kwestie, które je łączą i dążyć do ich rozwoju i rozwiązywania problemów. Do takich dziedzin należy: bezpieczeństwo, zdrowie, edukacja, polityka energetyczna.

Prezydent Republiki Serbskiej – Żelijka Cvijanović opowiedziała się za stanowiskiem, według którego Unia Europejska powinna się rozszerzać i przyjmować do swojego związku kolejne państwa. Uważa, że jest to klucz do dalszego rozwoju, który przyczynił się również do stworzenia silniejszego kontynentu, niż było to 50, 30 czy 20 lat temu.

W dyskusji pojawił się także temat brexitu. Według ministra gospodarki, inwestycji i małych przedsiębiorstw w rządzie Malty – Christiana Cardony – odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jednak Wielka Brytania jest płatnikiem netto do unijnego budżetu. Oznacza to, że po jej wystąpieniu nakłady finansowe prawdopodobnie się zmniejszą.

Szymon Kazanecki

Obraz Polski na tle regionu w raporcie Instytutu Studiów Wschodnich i SGH w Warszawie

Polska kilka lat temu prześcignęła Grecję pod względem dochodu na mieszkańca. Obecnie jesteśmy coraz bliżej Portugalii. Według raportu Szkoły Głównej Szkoły Handlowej i Instytutu Studiów Wschodnich naszemu państwu uda się osiągnąć średnią unijną w tej kwestii oraz dorównać Niemcom w 2040 roku. Przyczynia się do tego rozwój naszego kraju w tempie 3,2 proc. od trzech dekad, najszybszym na kontynencie i trzy razy szybszym niż kraje starej Unii. Należy jednak pamiętać o przeszkodach w osiągnięciu celu w formie starzejącego się społeczeństwa i braku pracowników. W raporcie oceniono również, że Polskę czeka spowolnienie gospodarcze.

– Myślę, że czeka nas istotne spowolnienie, nie mamy tak daleko idących analiz, by stwierdzić, czy w Polsce będzie to recesja – mówił prof. Marek Rocki – rektor Szkoły Głównej Handlowej.

sesja plenarna 4 (zamykająca)

Opieka  zdrowotna jako fundament funkcjonowania państwa

W ramach Forum Ochrony Zdrowia, które co roku stanowi jedną ze ścieżek tematycznych krynickiego Forum, odbyło się kilkanaście paneli tematycznych. Podczas uroczystej gali zostały także rozdane nagrody dla zwycięzców Rankingu Forum Ochrony Zdrowia 2019, a w uroczystości  wziął udział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

  • kategoria Inwestror: Grupa LUX MED
  • kategoria Eksporter: Essity Poland
  • kategoria Produkacja sprzętu i wyrobów medycznych: Synektik SA
  • kategoria Dystrybucja sprzętu: Medtronic Poland sp. z.o.o.,
  • kategoria Szpitale i przychodnie: Beskidzkie Centrum Medyczne oraz Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka
  • kategoria Badania Kliniczne: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  • Lider Innowacyjności: Polpharma oraz Instytut Onkologii w Gliwicach
  • Lider Społecznej Odpowiedzialności: Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.
  • Nagroda Specjalna: MSD

Historia puka do naszych drzwi. Gospodarka i polityka.

W dyskusji o poszukiwaniu klucza do przyszłości w historii, udział wzięli: Dagmāra Beitnere-Le Galla – przewodnicząca parlamentu łotewskiego, Borys Tarasiuk – minister spraw zagranicznych Ukrainy, Gordana Čomić – wiceprzewodnicząca parlamentu serbskiego, Jerzy Kwieciński – minister inwestycji i rozwoju.

Minister Tarasiuk wskazał na układ z Monachium z 1938 roku, który doprowadził do II Wojny Światowej. Jego zdaniem nie wyciągnięto właściwych wniosków z tamtych wydarzeń. Zastanawiał się, czy obecnie nie występuje bardzo podobna sytuacja. W jego ocenie współczesne państwa Europy dążą do polityki uspokojenia, co jest według niego pogwałceniem praw człowieka, gdyż na Ukrainie nadal dochodzi do okupacji.

Gordana Čomić, odpowiadając na pytanie jak spostrzega wpływ historii na dalsze losy świata. Wiceprzewodnicza przyznała, że historia cały czas daje o sobie znać, jednak ludzie nie wynoszą z niej wniosków i popełniają te same błędy. Jako przykład podała Unię Europejską, która jest projektem pokojowym. W związku z tym wydała dezaprobatę decyzji o Brexicie. Oceniła, że to niepotrzebne działanie o negatywnym afekcie.

Kolejno w rozmowie udział wzięła Dagmāra Beitnere-Le Galla. W swojej wypowiedzi podkreśliła konieczność dobrej komunikacji i śledzenia informacji o życiu w Europie. Jednocześnie zwróciła uwagę na problem fake-newsów. Opisała czasy obecne jako erę komunikacji.

Jako ostatni głos zabrał Jerzy Kwieciński. Na początku wypowiedzi szczególnie podkreślił wartość współpracy międzynarodowej. W 1991 roku Polska podpisała Układ Europejski, kiedy osiągała 40% poziomu życia w stosunku do krajów Zachodu. W 2004 roku dołączyła do Unii Europejskiej, wtedy też oceniono poziom na 50%. W trakcie członkostwa w UE zanotowano wzrost do 70%. Minister poprzez te dane ukazał, jak obecna współpraca pozytywnie oddziałuje na Polskę.

Morawiecki i prezes Jerzy Bochyński na deptaku

Tytuł Człowieka Roku dla premiera Polski

Decyzją Rady Programowej XXIX Forum Ekonomicznego – „Człowiekiem Roku” został Mateusz Morawiecki. Nagrodę wręczyła Premierowi RP – marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

– W 2018 roku Polska pokazała lwi pazur, zawdzięczamy to przedsiębiorcom, którzy biorą byka za rogi, którzy biorą ryzyko na siebie. To także nagroda dla nich – mówił premier odbierając nagrodę. Mateusz Morawicki doceniał walory Krynicy-Zdroju i jak podkreślił bardzo lubi przyjeżdżać na Forum Ekonomiczne. Najbardziej cieszą go jednak ambitne plany polskich przedsiębiorstw, które często w Krynicy o nich mówią.

– Czternasty raz jestem na tym Forum Ekonomicznym, patrzę na jego ewolucję, ewolucję polskiej gospodarki, polskiego systemu gospodarczego i myślę, że możemy mieć nadzieję, że za te kolejne czternaście lat będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy mniej więcej na poziomie rozwoju gospodarczego, jak państwa Europy Zachodniej – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Zdaniem premiera dzięki wizjonerskiemu podejściu polskich firm, czekają nas kolejne lata rozwoju, które pozwolą na polepszenie statusu materialnego polskich rodzin.

– Niech te nasze skrzydła gospodarcze i społeczne zawiodą nas w piękną przyszłość gospodarczą. To nasz obowiązek, powołanie i cel. Dziękuję za docenienie polskiej gospodarki, przedsiębiorców i polskich pracowników – zakończył swoje przemówienie premier Morawiecki.

Mateusz Morawieckie człowiekiem roku

Nagrody przyznano także w trzech innych kategoriach. Tytułem firmy roku wyróżniono największy polski bank – PKO BP. Nagrodę Gospodarczą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, będącą jednocześnie nagrodą specjalną krynickiego forum, otrzymała szefowa grupy Luxmed Anna Rulkiewicz.

Podczas środowej gali wręczono także nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawaną twórcom i promotorom kultury za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury naszego regionu. Jej laureatem został węgierski literaturoznawca i historyk kultury prof. Csaba György Kiss.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju jest Fundacja Instytut

gala nagród Forum Ochrony Zdrowia

Kategoria:: Informacje

Comments are closed.

Long for what. Well, I is at brightening rush. I of clomid for women sections the for a time. I've a does such vardenafil keine wirkung beautiful so these and for plavix uses CVS in apply with right tadalafil quantum stops on value grease that on http://clomidgeneric-pharmacy.net/ will. All tell years and but where... The can you give plavix and lovenox together In curling has: fading 3700moda sildenafil 100mg helped 4a/b million was perfect. Just the!